Kao neprofitna nevladina organizacija Free Software Foundation Europe radi na stvaranju općeg razumijevanja i potpore za slobodan softver i otvorene standarde u politici, gospodarstvu, zakonima i u cjelokupnom društvu. Molimo nastavite s čitanjem kako biste više saznali o našem radu i trenutnim kampanjama.
Freedom Task Force skuplja i dijeli znanje o pravnim i licencnim aspektima slobodnog softvera, štiti interese projekata slobodnog softvera, povezuje eksperte diljem svijeta i pomaže drugim grupama u postizanju sličnih ciljeva. Pružamo podršku, obuku i dokumentaciju u suradnji s gpl-violations.org i članovima Europske pravne mreže.
Održavamo u svijetu najveću privatnu, nepristranu i o proizvođaču neovisnu mrežu pravnih stručnjaka u domeni slobodnog softvera.
Otvoreni standardi omogućuju slobodno dijeljenje raznih podataka s visokim stupnjem vjernosti standarda. Onemogućuju stvaranje zavisnosti i drugih umjetnih granica prema interoperabilnosti te promiču izbor između proizvođača i tehnoloških rješenja. FSFE-ov rad na otvorenim standardima ima za cilj pobrinuti se da prelazak na slobodan softver ili između rješenja u slobodnom softveru bude jednostavan.
FSFE je aktivan u Ujedinjenim narodima od 2002. godine. Trenutno smo aktivni u sljedećim područjima:
FSFE radi s Europskom komisijom i Europskim parlamentom na stvaranju pozitivnog okruženja za slobodan softver i otvorene standarde u Europi. Borimo se protiv monopola i za natjecanje na softverskom tržištu tako što sudjelujemo kao zainteresirana treća strana u antitrustovskim slučajevima. Informiramo političke čimbenike o prilikama koje pruža slobodan softver i promičemo interoperabilnost.
Informiranje javnosti o slobodnom softveru je dio FSFE-ove misije. Mnogi su ljudi u organizaciji eksperti za različita područja slobodnog softvera i možete ih kontaktirati za stručna predavanja, održavanje radionica ili sudjelovanje u diskusijama.
FSFE aktivno promiče upotrebu slobodnog softvera u školama i na sveučilištima. Slobodan je softver pedagoški nadmoćan i njegov je duh slobode i suradnje isti duhu obrazovanja u demokratskim okruženjima.
Softverski su patenti prijetnja društvu i ekonomiji. Oni ograničavaju inovaciju, štete poduzetnicima i ugrožavaju suradničku kreativnost. FSFE se bori za očuvanje Europe slobodnom od softverskih patenata i radi na nivou UN-a na ukidanju softverskih patenata u cijelom svijetu.
Pokrenuta od strane Prijatelja
FSFE-a, pdfreaders.org je
stranica s informacijama o slobodnom softveru za čitanje PDF-a za sve
važnije operacijske sustave.
Svake je godine DFD dan kojim podižemo svijest o otvorenim formatima datoteka i otvorenim standarima kroz organizirane aktivnosti diljem svijeta - u suradnji s našim partnerskim organizacijama i volonterima. Pomozite nam na www.documentfreedom.org.
DRM.info je suradnička platforma koju je započeo i održava FSFE. Cilj je informirati javnost o opasnostima Upravljanja digitalnim ograničenjima (Digital Restrictions Management) i prenijeti zabrinutost raznih grupa. Suradnici na DRM.info-u su, među ostalim, grupe za digitalnu slobodu, organizacije za zaštitu potrošača i net-aktivizam kao i knjižničarske organizacije.
Odobravamo i podržavamo Ženevsku deklaraciju i pozivamo njene začetnike, potpisnike i Ujedinjene narode da počnu razmišljati ne samo o ulozi koju bi WIPO trebao imati, već o vrsti organizacije kakvom želimo da u budućnosti postane kako bi brinuo o našem intelektualnom bogatstvu.
FSFE poziva sve podupiratelje slobodnog softvera da tokom lokalnih i parlamentarnih izbora pitaju stranačke kandidate koja stajališta imaju o slobodnom softveru i otvorenim standardima.
Valentinovo je slavlje ljubavi i privrženosti između intimnih prijatelja. FSFE-ova kampanja pokušava stvoriti priliku za izražavanje brižnosti prema ljudima i slobodnom softveru koji vam iskazuju ljubav tokom cijele godine.
Free Software Foundation Europe je radio na mnogim drugim područjima i kampanjama. Pogledajte naše Završene i prekinute projekte za više detalja o našim postignućima.